Okno życia

W Poznaniu istnieje pięć domów dziecka. Pierwszy, na który pragnę zwrócić uwagę jest Dom Dziecka nr 1.
25 marca br., uroczyście zostało otwarte pierwsze w Wielkopolsce „okno życia”. Matki, które nie chcą lub nie mogą samodzielnie wychowywać własnego dziecka mogą bezpiecznie pozostawić je w Domu Dziecka Nr 1 przy ul. Swoboda 59 w Poznaniu.

Utworzenie „okna życia” jest kolejnym przedsięwzięciem, którego celem jest poszerzenie poznańskiego systemu wsparcia rodziny i dziecka. Uruchomienie tej formy pomocy dla kobiet w ciąży, zdesperowanych matek, które nie chcą lub nie mogą samodzielnie wychowywać własnego dziecka jest odpowiedzią na sygnały przychodzące z kręgów świeckich i kościelnych o konieczności znalezienia odpowiedniej formy pomocy dla porzuconych, niechcianych noworodków. Z uwagi na istotny problem, jaki stanowiły m.in. aspekty prawne tego rozwiązania i procedury związane z zapewnieniem pozostawionemu dziecku odpowiedniej opieki, otwarcie „okna” zostało poprzedzone konsultacjami ze stosownymi instytucjami oraz z osobami zajmującymi się problemem opieki zastępczej. Istotną rolę w utworzeniu w Domu Dziecka Nr 1 „okna życia” odegrała współpraca z Caritas Archidiecezji Poznańskiej, z sądem, policją i poznańskimi ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi.
Należy szczególnie podkreślić, że „okno życia” to rozwiązanie ostateczne. Matka znajdująca się w trudnej sytuacji życiowej może zawsze liczyć na specjalistyczną pomoc, którą uzyska w poznańskich ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych, ośrodkach interwencji kryzysowej prowadzonych przez Miasto oraz na zlecenie Miasta, w Caritas, czy też w Domu Dziecka Nr 1. W placówce tej od 1 kwietnia 2008 r. funkcjonuje Zespół Wczesnej Interwencji i Preadopcji, który zapewnia specjalistyczną opiekę nad niemowlętami odrzuconymi przez rodziny naturalne oraz prowadzi działania wspierające matki w pokonywaniu trudności życiowych uniemożliwiających im przyjęcie własnych, nowo narodzonych dzieci.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: