Domy dla Dzieci

Nie każde dziecko może wychowywać się we własnym rodzinnym domu!

Domy dla Dzieci to miejsca dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Są to warunki jak najbardziej zbliżone do tych panujących w szczęśliwym domu rodzinnym. W pokojach dwu-, czasem czteroosobowych, każdy ma samodzielnie zaaranżowaną własną przestrzeń i prawo do prywatności. Mają dostęp do fachowego wsparcia psychologa i pedagoga, oraz w zależności od potrzeb indywidualnych zapewnioną specjalistyczną opiekę medyczną ? często konieczną ze względu na lata zaniedbań. W domach gotowanie, sprzątanie, pranie itp. dzielone są między wszystkich mieszkańców. Dzięki temu dzieci uczą sie czynności przydatnych w dorosłym życiu.

Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej prowadzi obecnie trzy kameralne Domy dla Dzieci.

Dom „Pod Cyprysami”
To miejsce na stałe wpisało się w historię przemian w gdańskim systemie opieki nad dzieckiem. Jest to pierwszy dom współtworzony przez dzieci i kadrę. Pracujący tam zespół zapoczątkował nowe, odmienne od wychowania w warunkach instytucjonalnych, podejście do dziecka i jego potrzeb. Na jego przykładzie mogliśmy obserwować pozytywne przemiany zachodzące w zachowaniu i postawie dzieci.

„Dom na Gościnnej”
Utworzyliśmy ten dom dzięki współpracy z Salezjanami z gdańskiej Oruni i pomocy wielu firm. Uzyskane od sponsorów wsparcie pozwoliło przeprowadzić generalny remont niszczejącego już budynku oraz go wyposażyć. Reszty dokonali mieszkańcy i zespół. Własną pracą przeobrazili budynek w przyjazny dzieciom dom, w którym czują się „u siebie”.

„Dom na Trakcie”
Jest bezpieczną przystanią dla maluchów od 2 do 11 lat, które doświadczyły wielu zaniedbań w domu rodzinnym powodujących zagrożenie ich zdrowia, bezpieczeństwa lub nawet życia. Trafiają pod naszą opiekę dzieci przywiezione przez osoby i instytucje publiczne zaangażowane w pomoc dziecku krzywdzonemu. Często bezpośrednio z doraźnych działań interwencyjnych policji. Takie dzieci wymagają szczególnej uwagi i troski, ale w domowej atmosferze naszego Domu szybko się aklimatyzują, odzyskują radość i czują się bezpiecznie. Są objęte opieką psychologiczną i pedagogiczną, a niewielka grupa rówieśnicza sprawia, że dzieci mogą być traktowane bardzo indywidualnie przez wychowawców. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym przebywanie w „Domu na Trakcie” ma charakter przejściowy. Pobyt dzieci jest tu ograniczony do kilku miesięcy. Jest to czas na uregulowanie sytuacji prawnej dziecka, na pracę z rodziną biologiczną, aby umożliwić dzieciom powrót do domu rodzinnego, a jeśli nie jest to możliwe – czas na mobilizowanie wszelkich organizacji i instytucji działających na rzecz dzieci do znalezienia odpowiedniej opieki zastępczej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: