Jaki wpływ ma komputer i internet na rozwój dzieci i młodzieży?

Bez wątpienia komputer i internet w dzisiejszych czasach to wynalazki, bez których nie można żyć. Co zrobiłby człowiek w dziejszych czasach bez tych urządzeń??? Zapewne miałby wielki problem i wiele trudności żeby wykonać wiele czynności. Przecież teraz przez internet można zrobić prawie wszystko…

A jaki wpływ ma komputer i internet na rozwój???

Ważne jest właśnie, żeby zrozumieć to, że wpływ komputera i Internetu na rozwój dzieci i młodzieży ma charakter wieloaspektowy. Możemy wyróżnić pięć sfer rozwoju młodego człowieka, których ten wpływ dotyczy:

-Rozwój fizyczny- wady postawy i pogorszenie się wzroku,
-Rozwój psychiczny- zaburzenia emocjonalne, interpersonalne, od gier komputerowych, od komputera i od Internetu,
-Rozwój moralny- niekontrolowany dostęp do demoralizujących , niebezpiecznych treści,
-Rozwój społeczny- ograniczenie kontaktów rówieśniczych, anonimowość wyzwalająca zachowania nieetyczne i brak hamulców,
-Rozwój intelektualny- szok informacyjny, informacje niedostosowane do wieku i możliwości percepcyjnych dziecka.

Okres dzieciństwa i młodości to okres kształtowania się osobowości. Komputer i Internet mogą wywierać pozytywny wpływ na rozwój psychiczny dzieci i młodzieży ponieważ pobudzają myślenie, rozwijają procesy poznawcze, kształtują określone umiejętności oraz wzmacniają poczucie własnej wartości poprzez umacnianie wiary we własne możliwości i umiejętności.

Niestety niekontrolowane i nieumiarkowane korzystanie z tych wynalazków może prowadzić do uzależnienia. Wywiera zdecydowanie negatywny wpływ na rozwój dziecka, jego rozwój psychiczny, hamując go i ograniczając. Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wymaga połączonych wysiłków wychowawczych ze strony domu rodzinnego i szkoły. Komputer i Internet mogą wspomagać rozwój intelektualny dzieci i młodzieży poprzez dostęp do ogromnych zasobów informacji przez pogłębianie zasobów wiedzy, rozwiązywania problemów przy pomocy komputera, wyrabianie samodzielnego i twórczego myślenia. Ma jednak również negatywny wpływ ponieważ strumień informacji napływa zbyt szybko i w ilościach przekraczających naturalną zdolność mózgu do racjonalnej selekcji wiadomości na ważne i potrzebne oraz na bezwartościowe.

Komputer i Internet wpływają też na rozwój umiejętności społecznych. Rozwijają samodzielność, dostarczają rozrywki i relaksu, pomagają w wyszukiwaniu informacji na interesujące tematy. Z drugiej strony wywierają też negatywny wpływ. Przyczyniają się do tego między innymi: anonimowość i brak hamulców, wzajemne odizolowanie od siebie użytkowników, prowadzące do rozluźnienia więzi społecznych, a z czasem nawet do zerwania kontaktów z otoczeniem i z własną rodziną.
W szerszym kontekście może to prowadzić do zupełnej izolacji dzieci i młodzieży.
A w konsekwencji- do rozpadu wielu więzi społecznych.

Jak zauważyliśmy wynalazki te mają zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na rozwój człowieka. Z jednej strony mogą rozwijać ale również ograniczać, gdy jest to niekontrolowane.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: